Bulgaristan Varna Teknik ÜniversitesiBulgaristan Varna Teknik Üniversitesi

Varna Teknik Üniversitesi İngilizce bölümler

Varna Teknik üniversitesi 2017 yılı eğitim kayıtları  ''Balkan üniversity Group '' ve Berika Yurtdışı eğitim arasında  imzalanan 09 NİSAN 2014 Tarihinde imzalanan sözleşme çerçevesinde  karşılıklı işbirliği içerisinde yürütülecektir

Varna Teknik Üniversitesi

iNGİLİZCE OKUMANIN AVANTAJLARI


Varna Teknik üniversitesinde eğitim gören öğrenciler bölümler ve üniversiteler arası geçiş yapabilme imkanına sahiptir.

Varna Teknik üniversitesinde  eğitim gören öğrenciler 1.sınıfın yazından itibaren Amerika ve İngiltere’de yazın work&travel programları çerçevesinde çalışarak hem para kazanıp hem de yabancı dillerini geliştirebilme imkanına sahiptir. Öğrenciler bu imkandan her yaz faydalanabilmektedir. Bunun için Sofya’daki Amerika-İngiltere Büyükelçiliklerinden vize alınmaktadır. Buradaki en önemli şartlardan biri öğrencinin İngilizce bilgi ve düzeyidir.

Varna teknik üniversitesinde   okuyan öğrenciler İngilizce eğitim görmelerinden dolayı 3.sınıftan itibaren AB Ulusal Programlar çerçevesinde öğrenci değişim programlarına ( Erasmus- Leonarda Vinci gibi) 1-3 sömestr arasında katılabilmekte; diğer üniversitelerde okuyup çifte diploma alabilmektedir. Diğer ülkelerdeki üniversitelere yatay geçiş yapma hakkına da sahiptir.

Mezuniyet aşamasına gelen öğrenciler mezuniyet tezlerini diğer AB Ülkesi üniversitelerde yapabilmektedir.

Üniversiteyi bitiren öğrenciler diğer Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde yüksek lisans (master) programlarına katılabilmektedir.

Mezun olan öğrencilere AB diplomasının yanında ek olarak verilen Europass diploması; öğrencinin diğer Avrupa ülkelerinde işveren ve eğitim kurumları tarafından üniversite diplomasının ve gördüğü ders içeriklerinin kolay ve daha açık anlaşılmasına imkan sağlayan ek belgedir.

 

BAŞVURU

Kimler Başvurabilir ;

1-Lise mezunları
2-Meslek yüksek okulu mezunu öğrenciler (Okumuş oldukları ve denk düşen derslerden muaf tutulurlar, bölümlere göre 2. yada 3.sınıftan başlayabilirler)
3-Lisans eğitimi veren 4 yıllık yüksek okullardan/fakülte mezunları

Nasıl Başvurabilirim ;

1-Yukarıdaki Başvuru Şartlarına sahip adaylar   ön kayıt formunu doldurarak veya telefon ile randevu alarak şahsen başvuracaklardır. Beraberlerinde "Not durumunu gösteren transkript belgesini getirmeleri zorunludur.

2- Ön Görüşme sonrasında kayıtları kabul edilebilecek öğrenciler mülakata alınırlar. Mülakat sonrasında kesin kayıt için eğitim danışmanlarının yönlendirmeleri ile gerekli evraklarını hazırlayan öğrenciler; evraklarını tamamlayıp, okul harcının ilk   taksidinin yattığına dair dekontlarını ulaştırdıklarında kesin kayıtları tamamlanmış olur.


BÖLÜMLER

1-Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi Mühendisliği
2-Elektronik Mühendisliği
3-Gemi İnşaat ve Deniz Tekniği Mühendisliği
4-Gemi Makineleri Mühendisliği
5-Uzak Yol Gemi Kaptanlığı
6-Endüstri / İşletme Mühendisliği
7-Avrupa Birliği Uluslararası Sosyal İlişkiler ( Sosyal Management )

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında açılacak olan bölümler

1-Gemi Elektrik Mühendisliğisi
2-Otomasyon ve Kontrol Mühendisliği
3-Bilişim Teknolojileri Mühendisliği

ÜNİVERSİTE HARÇ ÜCRETLERİ

Hazırlık Sınıfı 1 Yıl Örgün Öğretim 3500 Euro
Lisans 4 Yıl Örgün Öğretim 3700 Euro
Yüksek Lisans 1.5 Yıl Örgün Öğretim 3700 Euro
Doktora 3 Yıl Örgün Öğretim 4000 Euro

*Bulgar ve Türk çifte vatandaşlığına sahip kişiler İngilizce öğretimde 1000 Euro burs hakkına sahiptirler.
İngilizce bölümler:

1. Gemi inşa ve deniz teknolojileri

2. Güverte

3. Bilgisayar sistemleri ve teknolojileri

4. Elektronik

5. İşletme

6. Sosyal yönetim

7. Otomasyon

8. İletişim tekniği ve teknolojileri

Bulgarca bölümler:

1. Makina inşaa tekniği ve teknolojileri

2. Kimya makina inşaatı

3. Makina inşaatında bilgisayarlı teknolojiler

4. Elektroteknik

5. Elektrik

6. Elektro tedarik

7. Heat ekipmanları

8. Ulaşım araçları tekniği ve teknolojisi

9. Filo ve liman

10. Gemi makinaları ve mekanizmaları

11. Deniz ve çevre korumacılığı tekniği ve teknolojisi

12. Tasarım mühendisliği

13. Tarım

İngilizce bilmeyenler, iki dönem ingilizce- bulgarca eğitim aldıktan sonra ve ingilizce-bulgarca sınavını ve matematik ve fizik derslerini başarı ile geçtıkten, sonra diploması ve kredisıne göre 3. Sınıfa kaydı yapılacaktır..

KAMPUS HAKKINDA

 189 .000 m2 lik yeşil alan ,  11  fakülte binası ,1 rektörlük binası ,yemekhanesi ,spor salonları ,kütüphaneleri ,laboratuvarları , öğrenci kafeteryaları ,internet kafeteryaları ,sağlık hizmet binası bulunmaktadır. Kampüs içinde Türk lokantasında öğrenciler istedikleri yemeği uygun fiyata yeme imkanına sahiptir.

 

 

Yurt Binalarımız (B-13 ve B-15)

Varna Teknik Üniversitesi Kampüsü içinde yer alan öğrencilerin yürüyerek ulaştıkları yurt binalarımız apart odalardan oluşmaktadır.

Her odada televizyon,  mini buzdolabı,klima,wc,banyo bulunmaktadır.

Yurtlarımızın alt katlarında bulunan kafeteryalarımızda dinlenebilir ve arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

B-13 Yurt binamızın en üst katında bulunan restaurant-cafe'yi akşamları ve hafta sonları kullanabilirsiniz

 

ULUSLARARASI GEÇERLİLİK

Varna Teknik Üniversitesi, Avrupa akreditasyonuna sahip olup, Avrupa üniversiteler birliğinin üyesi konumundadır.

Varna Teknik Üniversitesi Avrupa'daki üniversitelerin uygulamış olduğu Socrates, Leonardo Da Vinci gibi programlara aktif olarak katılmaktadır. Öğrenciler öğrenim stajlarını ve diploma projelerini çeşitli Avrupa ülkelerinde tamamlamaktadırlar.

Varna Teknik Üniversitesi Bulgaristan'daki ilk İSO 9001-9004 eğitimde kalite belgesine sahip üniversitedir.

Varna Teknik Üniversitesi Almanya, İngiltere, İskoçya, Fransa, Belçika ve daha birçok Avrupa ülkesi olmak üzere 20 ülkenin üzerinde üniversiteler ile uluslararası bilimsel, eğitimsel ve kültürel alanda sıcak ilişkiler kurmaktadır. Bu anlaşmalarımız kurumlar arası ders planlarının ve programlarının tanınması, kredi transferi, akademik personelin seminer ve akademik toplantılara katılımı, akademik materiyallerin ve diğer bilgilerin değişimi v.b. gibi konularını kapsamaktadır.

Üniversitemizin uluslararası geçerliliği konusunda en önemli göstergesi olan anlaşmalarımızdan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • University of Abertay Dundee - İskoçya ( her iki üniversiteden öğrenci değişimleri gerçekleştirilerek çift diploma alınması kararlaştırılmıştır),
 • Middlesex University London - UK (öğretim üyelerinin ve akademik materyallerin değişimi),
 • University of Rostock - Almanya ( denizcilik bölümleri arasında değişim).

Aynı zamanda büyük önem arzeden Kocaeli Üniversitesi (İzmit) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde öğretim üyelerinin değişimi, öğrencilerin eğitimi ve değişimi, ortak araştırma faaliyetleri v.b. gibi alanlarını kapsayan ikili anlaşmalar imzalanmıştır.

Varna Teknik Üniversitesi'nden 2003 yılında kısa dönemli eğitim (toplam 97 ay) için yurt dışına toplam 22 öğrenci gönderilmiştir. Öğrencilerimiz Rostock - Vissmar-Ravensburg - Vayngarten (Almanya), Gent (Belçika), Patra (Yunanistan) ve Lisbon (Portekiz) Üniversitelerine gönderilmiştir. Bu üniversiteler ile karşılıklı olarak anlaşmalar imzalanmıştır.

Socrates ve Erasmus programları çerçevesinde ve bu programların sponsorluğunda üniversitemiz Avrupa kredi transfer sistemi ile ilgili bir rehber hazırlamıştır.

 

 

VARNA TEKNIK ÜNİVERSİTESİ KAYIT EVRAKLARI

http://www.balkanuniversitesi.com/index.php/kayitevrak.html

 

DENKLİK BELGESİ ÖRNEKLERİ

 

http://balkanuniversitesi.com/index.php/yokdenklik/denlikbelgesi.html

 

HAZIRLIK SINIFI DOSYA İŞLEMLERİ

Varna Teknik Üniversitesi hazırlık bölümü öğrencileri, üniversite hazırlık eğitiminin başlamasıyla birlikte üniversite içerisinde kullanılacak olan öğrencilik dosyası için belirli evrakları hazırlaması gerekmektedir.  Üniversitenin içerisinde bulunan Balkan University Group`un ofisindeki görevlilerimizden bilgi alan öğrencilerimiz, hazırlık ve 1.sınıfa geçtikleri eğitim dönemi başında bu işlemi tekrarlamak zorundadırlar. Aşağıda belirtilen evraklar öğrenci tarafından temin edildikten sonra Varna ofis çalışanlarına teslim edilir. Evrak kontrolü ve eksikleri gözden geçirdikten sonra ise  hazırlanan dosyalar yine görevlilerimizin yönlendirmesiyle üniversitenin öğrenci departmanına bizzat aracılığımız ile teslim edilir.

Hazırlanması gerekenler;

-   Opis paketi (rektörlük kırtasiyesinden alınıyor)

-    molba  (rektörlük kırtasıyesınden alınıyor)

-   3 adet pasaport fotokopisi ( fotografli kısım, vize ve  sınırdaki giriş cıkış mühürleri)

LİSANS EĞİTİMİNE BAŞLAYAN ÖĞRENCİLERİN İŞLEMLERİ

Hazırlık  sınıfı sonrası 1. Sınıfa geçen öğrencilerimizin lisans eğitimi için okul içinde  kullanılacak dosyası için hazırlması gereken evraklar bulunmaktadır. Toparlanan evraklar,  hazırlık eğitimi bitirme sonrasında Balkan University Group`un yetkili çalışanlarına teslim edilmektedir.

İstenen Evraklar;

-Opis paketi ( rektörlüğün kırtasiyesinden temin edilir)

-Zayavlenie ( dilekçe örneği; rektorlüğün kırtasiyesinden temin edilir)

- Lichna (bulgaristan oturum) kartı fotokopisi, 2 adet pasaport fotokopisi (pasaportun kimlik, d vize kismi, oturum mührü kısmı) Lichna kartı olmayanların ise pasaport ve vize kısmı fotokopileri

-Sağlık raporu (Bulgaristan'dan alınmıs olmalı ve eğitim öğretim başlama süresinden 1 ay önce olmalı)

-Hazırlık sınıfı kniska (not karnesi) fotokopisi

-Sağlık sigortası (En az 1 yıllık olmalı. Eğer öğrencinin elinde var ise fotokopisini teslim etmeli)

-7 adet vesikalık fotoğraf

 

ÖZEL ÖĞRENCİLİK DOSYA TANIMA İŞLEMLERİ

 

Yurtdışına üniversite eğitimi için giden  öğrencilerin hazırlık yılı içerisinde hazırlaması gereken bazı evrak dökümleri bulunmaktadır. Balkan University Group`un yetkili görevlilerinin yönlendirmesiyle toplanan evraklar,  Burgaz Konsolosluğu öğrencilik dosyasının açılmasi için kullanılır. Özellikle üniversiteye yeni gelen öğrencilerimizin yapılması gereken işlemleri yönlendiren görevlilerimiz toplanan evrakları, öğrenciler ile birlikte Konsolosluğun bulunduğu yere götürmede yardımcı olurlar.   Bu şekilde işlemlerin nasıl olduğuna dair bilgi sahibi olan öğrencilerimiz, okudukları her yeni öğretim yılı başında  bu işlemleri tekrarlayarak öğrenim yılları içerinsinde konsolosluğun bulunduğu yere teslim ederek işlemlerini yenilerler. Aşağıda belirtilen evrakların toparlanmasıyla, görevlilerimizin (hazırlık) grupları için olusturdukları kafileler ile konsolosluğa elden teslim edilmektedir.ÖĞRENCİ DOSYASI AÇILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER1-      Form Başvuru Dilekçesi (Başkonsolosluktan veya adresinden temin edilecek www.burgaz.bk.mfa.gov.tr )

2-      Mezuniyet Belgesi ( En son mezun olunan okuldan alınacak diploma veya mezuniyet belgesinin onaylı fotokopisi)

3-      Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan tasdikli okul kayıt belgesi ve Türkçe tercümesi (Sofya Dışişleri  Bakanlığı'ndan APOSTİL  YAPILMAYACAK!!)

4-      Askerlik durum belgesi ( erkek öğrenciler için)

5-      Nüfus cüzdan örneği, (ve aslı)

6-      Vesikalık fotoğraf (3 adet)

7-      Bulgaristan'ın öğrenim meşruhatlı  `D` vizesi veya oturum izni kartının fotokopisi

8-      Cift vatandaslar icin Bulgaristan pasaport ve kimlik kartı fotokopisi

9-      Üniversiteye Bulgar ismi ile kayıt yaptıranlardan, `İsim Ayniyat Belgesi` (Türkiye`de Bayındırlık ve İskan Müdürlüklerinden veya Bulgaristan noterlerinden Türk-Bulgar isimlerinin kendisine ait olduğuna dair alınacak beyan kağıdı)

İbraz edilen belgelerin asıllarının gösterilmesi halinde herhangi bir harç alınmadan `ASLI GÖRÜLDÜ` şerhi konularak işlem tamamlanacaktır, BAŞVURULAR ŞAHSEN YAPILACAK.

Not:  Belirtilen evraklar hazırlanıp konsolosluğa elden teslim edildikten sonra konsolosluk tarafından hazırlanan Özel Öğrenci Tanıma Fişi, öğrenci adayının formda belirttiği adrese posta yolu ile yollan

8 ADIMDA BULGARİSTAN

 

 
 

BALKAN UNIVERSITY ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME FORMU

Aşağıda belirtilen maddeler öğrencilerimizin kayıttan itibaren karşılaşacakları aşamalar hakıında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

- BAŞLARKEN:

Balkan University Group bünyesindeki okullara lise başarıları yeterli görülen; Lise yada Meslek Yüksek Okulu mezunları kabul edilir.

Lise ve M.Y.O. mezunlarının lise transcriptleri incelenir. Gerektiğinde bölümlerle ilgili yönlendirme yapılabilir.

M.Y.O. mezunları kabul edildikleri üniversitenin senatosuna gördükleri dersleri sunarak muafiyet alabilirler.BULGARİSTAN’da EĞİTİME KABUL SÜRECİ


- ÖN GÖRÜŞME:

Telefonda randevu alarak veya ofisimize davet edilen aday öğrenci ve ailesi ile Balkan University Group Adına İZMİR TEMSİLCİSİ ‘’BERİKA YURTDIŞI EĞİTİM ‘’ yetkilisi ile görüşme yaparlar. Bu görüşmenin amacı aday öğrenciyi ve ailesini tanımak ve üniversitemizi tanıtmaktır. Aday öğrencinin yurt dışında üniversite öğrenimi görebilecek alt yapıda ve psikolojik durumda olup olmadığı gözlemlenir.

Aday öğrencinin lise ders notlarını gösterir Öğrenim Belgesi – Transcript kayıtları; Balkan University Group yetkilileri, rehber öğretmenler ve gerektiğinde Bulgaristan’daki üniversitenin kabul ofisi tarafından incelenir.

Kabul şartlarına uygun öğrenciler, bir sonraki aşama için yetkililerce bilgilendirilirler.


- KARAR ve KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAK HAZIRLAMA:

Yapılan Kariyer Testi ve Transcript incelemesinden sonra, karşılıklı görüşmelerin olumlu neticelenmesinin ardından; Balkan University Group yetkilileri adına ‘’ BERİKA YURTDIŞI EĞİTİM ‘’ TARAFINDAN  hazırlanması gereken evrakların listesini aileye ve öğrenciye iletirler.

Aile ve öğrenci listedeki tüm evrakları eksiksiz halde teslim etmekle yükümlüdür. Evrak hazırlama aşamasında karşılaşılabilecek soruları Balkan University Group yetkilileri adına ‘’ BERİKA YURT DIŞI EĞİTİM ‘’ cevaplayacaklardır.

Listede talep edilen evrakların tercüme işlemleri,tercüme edilen evrakların noter masrafları,kaymakamlıktan apostil onayları , çeviri , Bulgaristan makamlarına onay, okula kayıt işlemleri, Bulgaristan ilgili Bakanlık ve makamlara sunum ve onay, vize işlemleri başvurusu ,vize ücreti dahil 600 Euro masraf ve 30 TL Bulgaristan Konsolosluk randevu ücreti alınır. İsteyen öğrenci; dosya ve işlem masraflarını kendisi de yapabilir, ancak bu öğrencilerin evrakları nedeni ile resmi makamlarda yaşayacakları aksaklılardan Balkan University Group& BERİKA Yurtdışı Eğitim sorumlu değildir. Evrakları bize veren öğrenci kendisi herhangi bir uğraşıda bulunmadan (vize dahil) Bulgaristan’a gidecek duruma gelir. Bu evrakların tamamlanması ile birlikte işleme giren evraklar daha sonra Bulgaristan makamlarının onayına sunulur.

Bulgaristan makamları hazırlanan dosyalara sırası ile onay verirler. Üniversite ve ardından Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onayı alan öğrenciler daha sonra vize işleminin tamamlanmasını beklerler.

Aday öğrenciler; Balkan University Group tarafından yetki verilen İZMİR İLİ ‘BERİKA  Yurtdışı Eğitim ‘’ temsilciliğine başvurdukları takdirde aynı süreçlere tabidir ve BERİKA YURTDIŞI EĞİTİM’ e herhangi bir ek ücret  ödemezler. BERİKA YURTDIŞI EĞİTİM  tarafından alınan dosyalar Merkez İstanbul ofisine eksiksiz olarak ulaştırılır.


- BULGARİSTAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYI:

İstanbul Merkez Ofis tarafından ilgili Üniversiteye “okul onayı” için gönderilen dosyalar, okul onaylarını aldıktan sonra; Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi onayı aşamasına gelirler.

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülkeye kabul izni olmadan, aday öğrenciler vize başvurusu yapamamaktadır.- VİZE BAŞVURUSU:


Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi onayını alan öğrenciler vize başvuru aşamasına gelirler.

Vize aşamasında tarafımızca hazırlanan dosyaların işleme konulabilmesi için; Elçilik yada Konsolosluk tarafından talep edilen; Okul Ücreti Tahsilat Makbuzu ve Sigorta Belgesi ve kira kontratı veya yurt belgesi ibraz edilmelidir.

Bu nedenle, okul yıllık ücretinin ilk yarısı ve sigorta ücreti ile kalacakları yurdun depozito ve ilk aylığı ilgili hesabına yatırılmış olması gerekmektedir.

-
-
- OKUL ÜCRETİNİN TAMAMLANMASI:

Vize işlemleri tamamlanan öğrenciler öğrenim görecekleri üniversitelere yerleşmek üzere yola çıkmaya hazırdır.

Üniversiteye gitme aşamasındaki öğrenciler; yıllık okul ücretlerini tamamlamak durumundadır.

- TRANSFER:

Tüm işlemleri tamamlanan öğrenciler; Balkan University Group tarafından belirtilen saat ve tarihte bildirilen toplanma yerinde hazır bulunurlar. Yola çıkması planlanan grup asistanlarımız eşliğinde yola çıkar.

Yol, hava şartları ve gümrük durumu hesaba katıldığıda yolculuklar ortalama 8- 9 saat sürmektedir.

- VARIŞ SONRASI ve DESTEK:

Yolculukları sonunda, öğrencilerin yurtlara yerleştirilmesi ve gerekli işlemlerin tamamlanması aşamasında Balkan University Group asistanları her zaman için öğrencilerin yanındadır.

Yaklaşık 1000 öğrencimizin bulunduğu Varna’da; Varna Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde Yabancı Diller Okulu’nun 2. katında Balkan University Group ofisi bulunmaktadır. Ofis asistanlarımız öğrencilere; Bulgarca – Türkçe çeviri, oturum izni alımı, okul öğrenci kağıtlarının alımı, yurt işlemleri ve sağlık hizmeti ,günlük yaşantı gibi benzeri konularda yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimiz bu hizmetlerden mezun oluncaya kadar faydalanmaktadır.Varna dışındaki bölgelerde öğrenim gören öğrenciler de, Balkan University Group asistanlarından yine aynı hizmeti alabilmektedirler.


- ÖNEMLİ NOTLAR:

Internet sitemizde ilan edilen evrakları tamamlayan öğrenciler bu dosyaları için gerekli olan işlem masraflarını ödemekle yükümlüdürler. (Aksi takdirde aday öğrencinin işlemleri başlatılmayacaktır.)

Dosyalarını Balkan University Group’a teslim eden öğrencilerin; üniversite kabulü, Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onayı ve vize süreci için 75 ila 90 gün süresince beklemek durumundadırlar. Bulgaristan makamlarından doğabilecek ek inceleme sürelerinden dolayı Balkan University Group & BERİKA Yurtdışı Eğitim sorumlu tutulamaz.

Yurtta kalmayacak öğrenciler; vize aşamasında ikamet edecekleri konutun sahibinden isimlerinin yazılı olduğu resmi kontratı tarafımıza ibraz etmekle yükümlüdürler.

Yine vize aşamasında ve okula kabulde öğrencilerden sağlık ve kaza sigortası istenmektedir. Öğrencilere kayıtları kesinleştiğinde 6 aylık sağlık sigortası düzenlenir. Avrupa birliği kanunlarına göre, bu sigorta resmi makamlara ibraz edilmelidir.

Bulgaristan kanunlarına göre; ülkede ikamet eden öğrenciler 6 aylık “D” vizelerinin bitimine belli bir süre kala bulundukları ilin emniyet müdürlüğüne başvurarak oturum izni almak zorundadırlar. Bu işlem sırasında önceki maddelerde bahsedilen sigorta ve ikamet kağıdı da emniyete sunulacaktır.

Her öğrenci; 360 gün üzerinden en az 181 gün Bulgaristan’da bulunmakla yükümlüdür. Aksi takdirde tüm haklarını akybetme tehlikesi ile yüzyüze kalabilir. Bu yasal zorunluluk Avrupa Birliği kanunlarına göre Bulgaristan makamlarınca uygulanmaktadır. Bu hükümden dolayı Balkan University Group sorumlu tutulamaz.

Öğrencilerin tarafımıza verdiği okul evrakları ile ilgili yanlış yada yanıltıcı beyanlar, daha önceden tarafımıza belirtmedikleri ancak sicillerinde işlenmiş suçlar gibi nedenlerden dolayı ret edilmesinden dolayı Balkan University Group sorumlu değildir.

01.01.2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan; tüm uzun süreli ikametler için Avrupa Birliği kanunlarına göre hareket etmektedir. Bulgaristan makamlarınca üniversite öğrenimi için uzun süreli ikamet izinleri çok az bir olasılıkla da olsa ret edilebilir. Bu durumlarda Bulgaristan makamlarınca her hangi bir açıklama yapılmamakta ve aday öğrencilere vize verilmemektedir. Bu durumda Balkan University Group sorumlu tutulamaz.

- SON SÖZ:

Bulgaristan üniversite öğrenimi için bir çok Avrupa Birliği ülkesinden daha ekonomiktir. Bunun yanında üniversitelere kabul koşulları daha esnektir. Ancak bu esneklik eğitim kalitesinin düşük olduğu anlamına gelmemektedir.

Balkan university Group üniversiteleri tüm dünya ülkelerinde akreditedir. YÖK denklikleri bulunmaktadır.

Öğrencilerin kişisel harcamalarında aşırıya kaçmamaları, derslerine devam etmeleri özel önem taşımaktadır.

Balkan University Group; asistanları ile tüm öğrencileri ile ilgilenmek ve onların sorularına cevap üretmek için çalışmaktadır.

Öğrencilerin disiplinli ve dersleri ile ilgili olmaları Balkan University group’un sevgili öğrencilerine tavsiyesidir.

Tercihinizin Balkan University Group&BERİKA Yurtdışı Eğitim olmasından dolayı teşekkür eder; tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.BALKAN UNIVERSITY GROUP:

İSTANBUL OFİS: 23 NİSAN CAD.NO:39 PENDİK İSTANBUL - 0 216 375 44 14 - 0 216 390 68 01 - 0 216 375 14 24

VARNA OFİS: STUDENSKA NO:1 9010 VARNA - + 359 52 302 790 - + 359 52 383 313

www.balkanuniversity.com – www.balkanuniversitesi.com –
info@balkanuniversity.com

 

BALKAN ÜNİVERSİTESİ İZMİR TEMSİLCİLİĞİ:

 

BERİKA YURTDIŞI EĞİTİM

www.berikaegitim.com

 TANJU ÖZÇELİK


Alsancak Mahallesi Enver Dündar Başar (1481) sokak No:9 Alsancak-İZMİ

 

(ÖSYM HİZMET BINASI YAN SOKAĞI-ALSANCAK İSKELESİNE GİDEN YOL ÜZERİ )

GSM:90 532 585 64 68( WHATS UP )

GSM:90-530 691 43 53

TLF. 90-232-368 38 54

SORULARLA BALKAN UNIVERSITY GROUP

Soru :Balkan University Group Nedir?

Cevap :Balkan University Group 2004 yılında Bulgarsitan’da kurulmuş üniversiteler birliğidir.Kuruluş amacı üniversitelerin İngilizce akademik dilde eğitim programlarını planlayan,yürüten bir eğitim kurumudur.

Soru:Balkan University Group bünyesinde hangi üniversiteler var?

Cevap:   Varna Teknik Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesi

Soru:Hazırlık sınıfı sisitemi nasıl işliyor?

Cevap:Kaydını yaptıran öğrencilerin okul kabulleri ve Bakanlık kabulleri çıkınca vizeye başvuruluyor.Vizesi çıkan öğrenci 900 saatlik bir hazırlık programına başlıyor.

Soru:Eğitim dili hangi dil’dir?

Cevap:Balkan University Group ‘da eğitim alan öğrenciler İngilizce akademik  dilde eğitim alacaklardır.

Soru:Hangi bölümlerde öğrenciler eğitim alabilirler?

Cevap:Varna Teknik Üniversitesinde;

 • Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • İşletme Mühendisliği ve Endüstri Yönetimi
 • Gemi İnşaat Mühendisliği
 • Gemi Makina Mühendisliği
 • Güverte
 • Uluslar arası Sosyal Yöneticilik
 • Varna Tıp Üniversitesinde;
 • Tıp-Diş Hekimliği-Eczacılık

Soru:Denizcilik alanında hangi bölümler faal? Bu bölüm mezunları Türkiyede sertifikaları ve diplomaları ile sektörde iş bulabiliyorlar mı?

Cevap: Gemi İnşaat Mühendisliği ve Güverte bölümlerinde İngilizce akademik dilde 2006 yılından beri eğitim veriliyor.

Bulgaristan’dan alınan ehliyet Denizcilik Müsteşarlığınca çevrilerek kullanılıyor.

Soru :Diplomaların Uluslar arası geçerliliği nedir?

Cevap: Üniversitelerden alınan diplomaların yanısıra tüm AB ülkelerinde ve dünyada geçerliliği olan Europass diploma eki verilmektedir.

Soru: Avrupa Diploması – EuroPass avantajları nelerdir?

Cevap: Mezun olan öğrencilere AB diplomasının yanında ek olarak verilen Europass diploması; öğrencinin diğer Avrupa ülkelerinde işveren ve eğitim kurumları tarafından üniversite diplomasının ve  gördüğü ders içeriklerinin kolay ve daha açık anlaşılmasını  ve yüksek lisans yapma imkanı sağlayan  belgedir.

Soru: Ön Lisans mezunlarının Lisans tamamlama olanakları nedir? Sistem nasıl işlemektedir?

Cevap: Bulgarsitan’da okumak isteyen Meslek Yüksek Okulu mezunu öğrenciler Türkiye’de DGS Sınavına girmeden bölümlerinin devamını okuyabilme imkanına sahiptir.Hazırlık sınıfı eğitiminden sonbra direkt 3.sınıftan başlayıp eğitimlerini lisansa tamamlıyorlar.


Soru :Türkiyede ikili işbirliği yaptığınız üniversiteler hangileridir?

 

 

Cevap:Kocaeli Üniversitesi,Sakarya Üniversitesi-18 Mart Çanakkale Üniversitesi-Çukurova Üniversitesi-Okan Üniversitesi-Kavram Meslek Yüksekokulu-Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ikili işbirliği yürüttüğümüz üniversitelerdir.

 

 

Soru:Bulgaristan üniversitelerinin fiyat bakımından diğer yurt dışı üniversitelere göre avantajları nelerdir?

 

Cevap:Bulgaristan ‘da üniversite eğitmi yıllık 3.500 Euro civarındadır.Diğer Avrupa ülkelerinde bu rakalmlar yıllık 15.000 euro ‘dan başlamaktadır.

 

Türkiye’de bulunan özel üniversitelerin yıllık eğitşim ücretleri hazırlık sınıfları  15.000 TL’den başlamaktadır.

 

 

Soru : Balkan University Group’un sıradan bir danışmanlık firması olmadığını söylüyorsunuz, nasıl bir yetkilendirmeye sahipsiniz?

 

 

Cevap: Balkan University Group, BİR ARACI ŞİRKET DEĞİLDİR. 2004 yılından bu yana Bulgaristan’a İNGİLİZCE eğitim vermek üzere seçerek öğrenci kabul eden proje ve vizyon sahibi eğitim kurumudur. Projeyi başlatan, başında olan ve sürdüren  Balkan University Group’tur.

 

 

Soru:Öğrencilerin barınma olanakları ve koşulları nelerdir?

 

 

Cevap:Kaydını aldığımız tüm öğrenciler üniversitenin 10 dk yürüme mesafesinde bulunan 2 yurt binalarında 2  yada 3 kişilik apart odalarda kalabilirler.

 

 

Soru:Okulların bulunduğu yerlerde öğrencilere yardımcı olacak görevlileriniz var mı?

 

 

Cevap:Üniversite içinde bulunan ofislerimizde öğrencilerimizin gerek okulda eğitimle  ilgili gerekse dışarda ki işlemleri için Bulgarca bilen üniversite mezunu Türk asistanlarımız bulunmaktadır.

 

 

Soru:Kayıt olmak isteyen öğrencilerin ne yapması gerekir?

 

 

Cevap:Kayıt olmak isteyen öğrencilerimizin mezun oldukları liseden alacakları lise ders notlarını gösteren öğrenci belgeleriyle birlikte İstanbul merkez ofismize başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

 

Soru :Vize işlemleriyle kim ilgileniyor?

 

 

Cevap:Kayıt olmak isteyen öğrencinin kayıt için gerekli evrakları hazırlayıp bize sunmasıyla birlikte okul kabulleri,Bakanlık kabulleri ve vize işlemleriyle Balkan University Group ilgilenir.Vizesi çıkan öğrenciyi bizzat hocalar ve asistanlar eşliğinde Bulgaristan yurt kapısına kadar otobüsle götürüp yurda yerleştirir.

 

 

Soru:Öğrencilerin aylık yaşam gideri nedir?

 

 

Cevap:Barınma,yemek ve genel giderler için aylık 750-800 TL arası giderleri olmaktadır.

 

 

Soru:Öğrencilerin ulaşımları nasıl oluyor?

 

Cevap:İstanbul Esenler otogarından gün içinde sabah ve akşam saatleri olmak üzere kalkan 8 ayrı otobüs firması bulunmaktadır.İstanbul-Varna arası  460 km’dir.

 

 

DENİZCİLİK SERTİFİKASI

 

 

Denizcilik Bölümlerinde okuyan öğrencilerimiz uluslararası geçerliliği olan STCW sertifikalarını, Bulgaristan Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığından temin edebilmekteler. Bu sertifikalar öğrencilerimizin uluslararası sularda gemilerde görev almalarına olanak sağlamaktadır.

 

MALTA DİL OKULLARI.

EC DİL OKULU     CLUBCLASS LINGUATIME   NSTS   LINK SCHOOL   CHAMBER COLLEGE