Azerbaycan Üniversite EğitimiAzerbaycan Üniversite Eğitimi

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

1923 senesinde Bakü Tiyatro Okulu adıyla 40 öğrenciye eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, yapımcı, tiyatro, sahne sanatları ve aktörlük alanında eğitim vermiştir. 1988’de birçok bölümün eklenmesi ile eğitim çeşitliliği büyük oranda artan okulun 1991’de üniversite haline gelmiştir. 

 

Bölümler:

 

Kültür

 

Müzecilik

 

Uygulamalı Kültür 

 

Ekonomi ve Danışma

 

Kültür Fakültesi: Kültür ve Eğitim Fakültesi ismiyle 1959’da eğitim vermeye başlamış ve üniversitenin en köklü fakülteleri arasına girmiştir. Fakültede; Turizm ve Otelcilik, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Müzecilik ve Anıtların Korunması, Kültüroloji gibi dallarda uzmanlık eğitimi verilmektedir.

 

Aktör Sanatı Fakültesi: Tiyatro Okulu adıyla 1923 yılında kurulan fakülte, 1945’te okulun Tiyatro Enstitüsü olmasına büyük katkı sağlamıştır. Sonraki yıllar içerisinde Tiyatro ve Sinema Sanatı Fakültesi ismini alan fakülte, son olarak 2002’de Aktör Sanat Fakültesi adını almıştır.

 

Fakültede 6 bölümde dersler yapılmaktadır.

 

Bölümler:

 

Sahne Danışmanlığı

 

Aktör ve Yönetmenlik Sanatı

 

Vokal 

 

Müzikal Sanatı

 

Koreografi ve Plastik Sanatlar

 

Pop Sanatı

 

Bölüm mezunları; Drama ve Sinema Oyunculuğu, Koreografi Sanatçısı, Müzikal Oyunculuğu ve Pop Sanatçısı sertifikası almaktadır. Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi bunun haricinde Beden Eğitimi ve Spor eğitimi de vermektedir.

Yönetmen Sanatı Fakültesi: Edebi Yaratıcılık Fakültesi adıyla kurulan bu fakülte, 2001’de Yöneticilik Bölümü’nün birleşmesiyle Yönetmen Sanatı Fakültesi haline gelmiştir.

 

Fakültede 4 bölümde ders yapılmaktadır.

 

Tiyatro Yönetmenliği

 

Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği 

 

TV Yapımcılığı 

 

Yönetmenlik

 

Bölüm eğitiminin ardından öğrencilere; Tiyatro Kurumlar Müdürü, TV Program Yönetmeni, Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmeni, Sanat Operatörü, Drama Yönetmeni alanlarında uzmanlık sertifikası verilmektedir.

 

Sanatçılık Fakültesi: 1991’de kurulan ve günümüze dek eğitim kalitesini sürekli arttıran fakülte, geniş kapsamlı ve üst düzeyli eğitim vermektedir.

 

Fakültenin 6 bölümü vardır.

 

Tiyatroculuk 

 

Sinema ve Televizyon Dramları 

 

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı

 

Yabancı Diller

 

Sosyal Siyasal Bilimler

 

Amatör ve Halk Sanatları 

 

Bölüm mezunları; Televizyon Dramları ve Yayıncılığı, Film ve Tiyatro Çalışmaları, Biblioloji, Sinema ve Televizyon Gazeteciliği uzmanlı olarak diploma almaktadır.
 

Yabancı Diller Fakültesi: Yabancı öğrencilerin oluşturduğu fakültede, Dil Hazırlık kursları verilmektedir.

 

Müzik Sanatı Fakültesi “Konservatuar”: Kapsamlı ve yoğun eğitimin verildiği fakülte 2001’de eğitim hayatına başlamıştır.

 

Fakülte 6 bölümle eğitim vermektedir.

 

Müzik Çalışmaları  

 

Müzik Disiplinleri ve Şef Çalışmaları 

 

Enstrümantal Performans 

 

Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar

 

Makam Sanatı

 

Aşk Sanatı

 

Bölüm eğitimini tamamlayan öğrenciler; Bestecilik, İletişimcilik, Muğam Sanatı, Solo Performans ve Şarkıcılık, Popüler Müzik Müzisyenlik, Orkestra Yönetimi, Enstrümantal Performans gibi dallarda uzmanlaşmaktadır.

 

Güzel Sanatlar Fakültesi: Derin bir geçmişe sahip olan fakül; Grafik Tasarım, Heykeltıraşlık, Sanatçılık ve özellikle Resim Sanatı ile uluslararası standartlarda eğitim programlarına sahiptir.
 
1990’da Güzel Sanatlar Fakülte’nin eğitimi revize edilmiş ve eğitim niteliği büyük oranda arttırılmıştır.

 

Fakültede 3 bölümde eğitim yapılmaktadır.

 

Resim ve Moda Çizim bölümü

 

Sanat Eleştirmenliği bölümü 

 

Uygulamalı Dekorasyon Sanatı bölümü

 

Bölüm öğrencileri: Sanat Tarihi, Çizim, Mimarlık, Resim, Moda Tasarımı, Halı tasarımı, Tiyatro Tasarımı, Sanatçı Tasarımı, Medya Tasarımı, Kozmetik ve Reklam gibi dallarda uzmanlık sertifikası sahibi olmaktadır.

MALTA DİL OKULLARI.

EC DİL OKULU     CLUBCLASS LINGUATIME   NSTS   LINK SCHOOL   CHAMBER COLLEGE